تجهیزات ذخیره سازی-EMC

شركت EMC كه يكي از شركت هاي بزرگ چند مليتي در آمريكا مي باشد در سال 1979 تاسيس گرديد و با سابقه فعاليت در زمينه هاي امنيت اطلاعات ، تجزيه و تحليل اطلاعات، مجازي سازي ، محاسبات ابري و … با بيش از 500 شركت وابسته و 60 هزار كارمند و كارشناس بعنوان بزرگترين شركت توليد كننده ذخيره ساز در جهان شناخته شده است.

اين شركت اولين محصول خود را در ارائه حافظه با ظرفيت 64 كيلو بايت و همچنين اولين ذخيره ساز را در سال 1980 به بازار ارائه نمود. ارائه محصول symmetrix توسط شركت EMC در سال 1990 اصلي ترين عامل رشد اين شركت در صنعت انفورماتيك بوده است. محصول Clarion كه در سال 1992 براي اولين بار به بازار ارائه گرديد در واقع اولين مدل ذخيره سازهايي بود كه بر پايه ذخيره نمودن اطلاعات مبتني بر Raid وارد بازار صنعت انفورماتيك شد. اين محصول در كنار ساير محصولات ذخيره ساز موجود در بازار كه مبتني بر High Availability مي باشد تا سال 2011 ميلادي به كاربران تخصصي مراكز داده ارائه شد.در سال 2011 با ارائه سري جديدي از محصولات ذخيره ساز با نام VNX كه در حقيقت تركيبي از مدل هاي ذخيره ساز Clarion و Celera مي باشد توانست سهم بزرگي از بازار ذخيره سازها را به خود اختصاص دهد.

شركت EMC با سرمايه گذاري مشتركي كه به همراه شركت Cisco براي زير ساخت شبكه تجهيزات خود و همچنين تملك شركت VMware كه در زمينه فرآيند مجازي سازي فعاليت داشته و همچنين محصول Intel انجام داد توانست علاوه بر توسعه بازار كار خود ، مديريت بازارهاي ابر رايانه و همچنين Cloud را بر عهده بگيرد. بررسي اين روند در اعداد و ارقام نشان مي دهد كه راه اندازي بيش از هزار Client در كمتر از 8 دقيقه بر محيط VM خود گواه بر اين مدعا باشد.

VNX Series