تازه های فناوری

کاربرد داده های کلان

شرکت ها و تازه واردان از حجم زیاد داده ها برای نوآوری، رقابت و گرفتن ارزش بازار استفاده می کنند.

مطالعه مشترک NASSCOM و تحلیل و تحقیق جهانی CRISIL نشان می دهد که تا سال ۲۰۱۵، صنعت داده های کلان به صنعتی ۲۵ میلیارد دلاری تبدیل می شود. این گزارش برآورد می نماید که صنعت داده های کلان هند از ۲۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۲ به ۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ رشد خواهد داشت.

استفاده از داده های عظیم روشی برای رقابت با همتایان بخش های مختلف سازمانی در فضایی محترمانه است. شرکت ها و تازه واردان از داده های عظیم برای نوآوری، رقابت و گرفتن ارزش بازار استفاده می کنند. بسیاری از شرکت ها بر جریان عظیم اطلاعاتی محصولات و خدمات مختلف، خریداران و عرضه کنندگان، ترجیحات مشتریان و جمع آوری و تحلیل تصمیم گیری های مدیریتی سوارند.
در اینجا نگاهی به برخی از صنایع تحلیل داده های عظیم در رقابت می اندازیم:
مراقبت های بهداشتی: تحلیلگران داده در سازمان های مراقبت های بهداشتی از داده ها در تصمیم گیری های بالینی، شناسایی بیمارانی با الگوهای بیماری خاص، بیماران پرخطر و غیره برای ارائه خدمات بهتر استفاده می کنند. این تحلیل ها برای تحلیل اسناد پزشکان و پرستاران و مقایسه یادداشت جمعیت های بزرگ تر بیماران، بهبود درمان های بالینی بیماری های مختلف استفاده می شوند. شرکت های دارویی نتایج سلامت داروهای تجویز شده را تحلیل می کنند که منجر به درک بهتر واکنش بیماران به داروها می شود- مزایا و خطراتی که در طول آزمایش های بالینی مشخص نشده شناسایی می شوند.

آموزش: در آموزش عالی، مدل های آماری برای کمک به شناسایی دانشجویان در معرض افت تحصیلی یا ترک تحصیل استفاده می شوند. با مدل سازی پیش بینی کننده، مشاوران خیلی زود هشدار می دهند و می توانند دانشجویان را به مسیر درست بازگردانند و بنابراین نرخ ترک تحصیل کاهش و درآمد دانشگاه ها افزایش می یابد.

خرده فروشی: خرده فروشان از داده های عظیم برای عملکرد و رسیدن به لبه رقابتی همتایان خود از طریق تحلیل قیمت کالا و خدمات بر اساس معیارهای بلادرنگ مانند قیمت گذاری رقابتی، داده های موجودی و زنجیره تامین، داده های بازار و رفتار مشتریان استفاده می کنند. این امر منجر به محدود شدن ارائه خدمات و محصولات سفارشی به مشتریان هدف، ارتقای هدفمند و شخصی سازی قیمت ها بر اساس رفتار خرید مشتریان می شود. در برخی کشورها، خرده فروشان با تحلیل داده های ویدیویی برای درک کارایی کمپین ها و تبلیغات خود استفاده می نمایند که به بهبود قالب فروشگاه ها و جایگذاری محصولات کمک می کند.

صنایع: نفت منبعی طبیعی است و باید با دقت بهره برداری شود. میدان های نفتی از ابزارهایی استفاده می کنند که دائماً در حال خواندن اطلاعات چاه ها، سیستم های خطوط لوله و ماشین آلات هستند. این داده ها با رایانه ها تحلیل و برای مراکز عملیاتی به منظور بهینه سازی تولید و صرفه جویی در زمان ارسال می شوند. با استفاده از تحلیل داده ها، شرکت های نفتی به سادگی تولید نفت خود را تا ۵ الی ۱۰ درصد افزایش می دهند و ۱۰ تا ۲۵ درصد در هزینه ها صرفه جویی می کنند.

بخش خودروسازی: این بخش از داده های کلان برای تولید و شناسایی نواقص استفاده می کند. مثلاً وقتی ماشینی دچار مشکل می شود، حسگرهایش از تخریب بقیه قسمت ها جلوگیری می کند. این شرکت ها از داده های عظیم برای تحلیل مقادیر انبوه اطلاعات ساختارنیافته، یا داده های بزرگ، برای دستیابی به بینش های تجاری استفاده می کنند. داده های فروش با تمام شرایط ضمانت و خدمات یکپارچه می شوند و نرم افزار مدیریت را ایجاد می کنند؛ بنابراین، خودرو مرتباً به صورت خودکار و آنلاین بررسی می شود. روش های حائز اهمیت بسیاری وجود دارند که داده های بزرگ و تحلیل ها می توانند از طریق آن ها از پتانسیل کسب و کار استفاده نمایند، بسته به بخشی که این داده ها در آن مورد استفاده قرار می گیرند. شرکت های خودرویی می توانند اطلاعات دقیقی از عملکرد تمام موارد از موجودی محصول تا روزهای افت را جمع آوری کنند. این امر به نوبه خود به آن ها کمک می کند تا بهبود قابل توجهی در تصمیم گیری و توسعه کالا و خدمات نسل بعد ایجاد نمایند.

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.